Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napoi na świecie. Jej wielbiciele kochają ją za smak, zastrzyk energii i pobudzenie, jakie daje. Ci, którzy decydują się na kawę rozpuszczalną dodatkowo cenią ją za łatwość i szybkość w przygotowaniu. Krążą jednak pogłoski jakoby była niezdrowa, miała mniej kofeiny i zdecydowanie więcej kalorii. Czy to prawda?

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Ziarna kawy są wypalane a następnie drobno mielone. Kolejnym krokiem jest zaparzenie jej w małej ilości wody, której temperatura powinna wynosić 60°C -180°C. Parzenie powinno odbywać się pod wysokim ciśnieniem i w kilku etapach. Ma to na celu wydobyciu wartościowych składników kawy oraz otrzymaniu mocnego ekstraktu. Następnie kawę się suszy, najczęściej poprzez liofilizację. Oznacza to, że kawa zostaje poddana niskiej temperaturze, dzięki czemu zamienia się w bryłę, którą rozbija się na mniejsze kawałki. Ten sposób jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany do produkcji kawy rozpuszczalnej, ponieważ jest zdecydowanie lepsza jakościowo od tych uzyskanych innymi metodami oraz bardziej aromatyczna.

Znając już proces tworzenia kawy rozpuszczalnej widzimy, że niedodawane są do niej żadne substancje pomocnicze. W dodatku, według polskiego prawa, żeby umieścić na produkcie etykietę z napisem ”kawa rozpuszczalna” musi być czystą kawą bez jakichkolwiek dodatków.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna, w odróżnieniu od parzonej, ma mniej cholesterolu. Jeżeli ktoś pije jej bardzo dużo to może mieć to znaczenie dla naszego zdrowia. Tak samo jest w przypadku przeciwutleniaczy. Kawa rozpuszczalna może mieć ich nawet dwa razy więcej niż tradycyjna. Podobnie jest ze składnikami mineralnymi takimi jak wapń, magnez, cynk czy mangan.

Mamy kilka dobrych argumentów przemawiających za tym, że kawa rozpuszczalna (https://www.bee.pl/9526-kawa-rozpuszczalna) jest jak najbardziej zdrowa. Skąd w takim razie wzięła się jej zła sława?

Filiżanka ma dwa razy więcej szczawianów niż czarna herbata. Może on działać toksycznie na organizm. Osoby z chorobami nerek, trzustki i wątroby szczególnie powinny uważać. Negatywna opinia wynika również z pojawienia się na rynku kawy rozpuszczalnej 3w1 i 2w1. Obie wersje są bardzo kaloryczne i właściwie powinniśmy nazywać je napojami kawowymi, ze względu na dużą ilość dodatków min. w postaci cukru, syropu glukozowego, utwardzonego tłuszczu roślinnego. Jeśli dobrze przyjrzymy się opakowaniom to przekonamy się, że nie są to kawy. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Czy warto pić kawę rozpuszczalną?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić. Kawa rozpuszczalna ma swoje plusy i minusy. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i swoje preferencje. Faktem jest, że ma mniej kofeiny niż tradycyjna, ale decydowanie nie jest bardziej kaloryczna. Na pewno nie jest niezdrowa i jeżeli mamy na coś uważać to na napoje kawowe 3w1 i 2w1.

Kawa - zdjęcie utworzone przez KamranAydinov - pl.freepik.com