Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna jest ceniona za łatwość i szybkość przygotowania, a dla wielu osób odpowiada jej łagodny smak. Oferuje również trwałe środki odstraszające. Czy kawa rozpuszczalna jest naprawdę zdrowa? Czy ma ona rzeczywiście mniej kofeiny i znacznie więcej kalorii niż kawa organiczna? Niektórzy ludzie uważają kawę rozpuszczalną za trującą. Prawda jest jednak inna – nawet najlepsza kawa – może być szkodliwa dla zdrowia i mieć korzystny wpływ na zdrowie.

W jaki sposób produkuje się kawę rozpuszczalną?

Kawa rozpuszczalna jest produkowana z palonych i drobno zmielonych ziaren kawy. W kolejnym kroku kawa jest parzona w niewielkiej ilości wody w temperaturze 60-180°C, w kilku etapach, a następnie bezustannie gotowana. W tych warunkach możliwe jest uzyskanie silnego ekstraktu i wyodrębnienie cennych składników z mielonej kawy. Ekstrakt jest ukierunkowany i wyrafinowany. Następna rzecz to suszenie. Można to osiągnąć poprzez suszenie w wysokiej temperaturze lub liofilizowanie, tzn. liofilizowanie. Liofilizowana kawa jest wystawiona na działanie niskiej temperatury, a powstałe w niej osady są usuwane w procesie liofilizacji. Powstałe w wyniku tego obrabiania kawy są rozkładane na mniejsze kryształki. Każda kawa rozpuszczalna może być łatwo rozpoznana i na rynku możemy znaleźć granulowaną lub w postaci pyłu, z których obie bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Uważa się, że kawa liofilizowana ma lepszą jakość i smak, ponieważ nie używa wysokiej temperatury do jej suszenia.

Kawa rozpuszczalna – torebki 2 w 1 i 3 w 1

Popularne torebki 2 w 1 i 3 w 1 wyglądają inaczej. To już nie jest kawa, tylko napój kawowy, a my kupimy go pod tą nazwą. Kompozycja typowej saszetki kojarzonej z napojem kawowym “3 w 1” właściwie tak wygląda:

  • cukier;
  • syrop cukrowy;
  • espresso instant 10,3%;
  • uwodorniony tłuszcz roślinny (zazwyczaj całkowicie uwodorniony tłuszcz z ziaren palmowych);
  • odtłuszczone pełne mleko w proszku.

Na co warto zwracać uwagę podczas kupowania kawy?

Kupując kawę rozpuszczalną, należy jednak pamiętać, że została ona wyprodukowana z gorszej jakości ziaren niż kawa organiczna. To prawda, że producenci gwarantują kawę szlachetnego pochodzenia na opakowaniu, ale często z chęci obniżenia kosztów, trudno jest myśleć, że w ramach kawy kupuje się ziarna najlepszej jakości, ponieważ kupujący nie może tego sprawdzić w produkcie końcowym. Wielkość ziaren wpływa na smak i aromat kawy. Nie ma jednak powodów, by sądzić, że będzie to miało wpływ na zdrowie.

Kawa autorstwa wirestock - pl.freepik.com