Czy warto wybierać do picia kawę rozpuszczalną?

Kawa rozpuszczalna ze sklepu internetowego bee.pl nie jest świetna, ale 1 kryształek jest nieco bardziej wartościowy niż ziarniste espresso instant lub espresso w proszku. Kawa rozpuszczalna pojawiła się na rynku dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Warto jednak zapoznać się z różnymi rodzajami kawy rozpuszczalnej i wybrać tę najlepszą.

Procedura przygotowania kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna jest otrzymywana na dwa sposoby. Pierwszy to liofilizacja. O co chodzi? Najpierw w ogromnych zbiornikach parzy się prawdziwą paloną mieloną kawę, aby uzyskać skoncentrowany napój. Jest ona filtrowana, oczyszczana w końcu, ale nie mniej ważne, liofilizowana w temperaturze -40° D. Następnie powstają kryształki lodu, które są usuwane na zamrożone granulki. Druga metoda polega na suszeniu gorącego espresso. Podczas tego zabiegu woda odparowuje, a sucha kawa w proszku pozostaje w pojemniku.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Słabej jakości kawa rozpuszczalna nie ma silnego aromatu ani smaku naturalnego espresso. Dzieje się tak dlatego, że z powodu produkcji kawy o niskiej jakości. Co gorsza, może zawierać wiele środków barwiących, emulgatorów, stabilizatorów i niezdrowych uwodornionych olejów roślinnych. Może również zawierać znaczne ilości niklu, którego nadmierne spożycie przyczynia się do faktycznego rozwoju reakcji alergicznych, nowotworów i uszkodzeń błony śluzowej. W kawie instant, ochratoksyna, substancja, która zakłóca pracę nerek i jest rakotwórcza, jest obecna częściej niż w kawie mielonej. Dlatego należy wybrać dobrej jakości kawę rozpuszczalną. Zapakowane przez producenta, a nie przepakowane. To może nas ochronić przed pleśnią. Procedura liofilizacji kawy nie wymaga dodawania żadnych dodatków. Wybierzmy więc kawę o wyznaczonym składzie związanym z kawą 100%.

Kawa rozpuszczalna – przydatna czy niebezpieczna?

Odpowiedź na pytanie, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, nie jest najłatwiejsza. Tak jak trudno jest definitywnie stwierdzić, czy kawa organiczna jest przydatna – w pewnych warunkach pomoże, a w innych będzie szkodliwa. Ponieważ kawa rozpuszczalna jest w rzeczywistości naturalnym dodatkiem do kawy, jej efekty zdrowotne nie będą się radykalnie różnić. Przyjrzyjmy się więc składnikom kawy rozpuszczalnej, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że filiżanka organicznej kawy zawiera ok. 120 mg odnosi się do kofeiny i ok. 65 mg w połączeniu z kawą rozpuszczalną. Wartości te są symboliczne, ponieważ wiele zależy od odmiany i techniki przygotowania.

Boże Narodzenie - zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com